16 Eylül 2015 Çarşamba

Otomotiv sektörü sabit kur istiyor

EGOD Başkanı İduğ Döviz kurlarındaki artışın otomotiv sektörünü
olumsuz etkilediğini bildirdi.Ekonominin lokomotifi konumunda bulunan otomotiv endüstrisi döviz kurlarındaki artış sebebiyle olumsuz etkilendi. Konuyla alakalı olarak açıklama yapan Ege Otomotiv Derneği (EGOD) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa İduğ, "Her ay değişen fiyatlarla kimse bayilere uğramaz. Bu konuda markalar özel çalışma yapmalı" dedi.

İduğ yaptığı açıklamada, Otomotiv Distribütörleri Derneği rakamlarına göre otomobil ve hafif ticari araç satışlarının yılın 8 aylık döneminde önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 47 arttığını, ağustos ayında da bu oranın yüzde 37 olarak gözüktüğünü belirtti.

Artışın sektör temsilcilerini sevindirdiğini ancak kurlardaki artışın bayilerin satış hedeflerini olumsuz etkilemeye başladığına işaret eden İduğ, satış trendinin yılın son 4 ayında da sürmesi için döviz kurunun sabitlenmesi gerektiğini savundu.

İduğ, açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Bu ortamda alıcılara cazip gelecek fırsatlar sunulmalı. Bunlardan biri de sabit kur olmalı. Firmalar yıl sonuna kadar dolar ve euroyu belirli bir rakamda sabitlenmeli. Bu, tüketicilerde alım iştahını artıracaktır. Her ay değişen fiyatlarla kimse bayilere uğramaz. Bu konuda markalar özel çalışma yapmalı. Kur sabitleme kampanyası uygulanırsa yılın son 4 ayında da satışlarda yüzlerimiz güler. Aksi halde sektörde birçok sıkıntı ile boğuşuruz."

İTO BAŞKANI DA TALEP ETTİ

Geçen hafta da İstanbul Ticaret Odas Başkanı İbrahim Çağlar kısa vadeli döviz borcu olan işadamına devletin 2,70 liradan dolar satışı yapılmasını önermişti.

AA

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Translate