8 Temmuz 2014 Salı

Türkler taklit otomotiv parçalarına güvenmiyor

Otomotiv turboşarj üreticisi Honeywell (NYSE: HON) Turbo
Technologies ile Ipsos araştırma şirketinin yaptığı, "Türkiye'de imitasyon ürün kullanımı" ile ilgili anket ilginç sonuçlar ortaya çıkardı.Araştırmaya göre Türkiye'deki her 5 tüketiciden 4'ü saat, aksesuar, güneş gözlüğü, çanta gibi ürünlerin ucuz taklitlerini rahatlıkla buluyor ve kullanıyor. İş otomotive geldiğinde ise tüketici güvenliğe her şeyden daha fazla değer veriyor.

Honeywell'in araştırmasına göre, Türkiye'de tüketiciler dikkat çekmek için farklı kategorilerde düşük fiyatlı taklit ürünlerin cazibesine kapılmalarına rağmen, kişisel güvenlik konusunda karar alırken çok daha seçici davranıyor.

YÜZDE 13'Ü SAHTE OTOMOBİL VEYA MOTOR YEDEK PARÇASI ALDIĞINI BELİRTİYOR
Araştırmadan çıkan temel bulgular şöyle:
-Güneş gözlükleri, saatler, aksesuarlar ve ayakkabılar: Bu kategoriler taklitleri en çok tercih edilen ürünler olarak öne çıkıyor. Anketi cevaplayanların yüzde 74'ü kendilerinin veya tanıdıklarının bilerek ucuz taklit, kopya veya imitasyon aldıklarını kabul ediyor.

-Taklit otomobil yedek parçaları: Ankete katılanların yalnızca yüzde 18'i imitasyon otomobil parçalarına güven duyduğunu ifade ediyor. Yüzde 13'ü, sahte bir otomobil veya motor yedek parçası aldığını belirtiyor ve bu durum, iş kişisel güvenliğe geldiğinde, Türk tüketicilerin aslında orijinal bir ürüne yatırım yapmayı tercih ettiğini ortaya koyuyor. Araştırma, otomobilleri ile hobi olarak ilgilenmeyi seven Türk erkeklerinin bile, oto sanayi sitelerine veya yetkisiz servislere kolay kolay güvenmediğini gösteriyor.

YENİ ARABALARIN YÜZDE 77'SİNDE TURBO MOTORLAR BULUNUYOR
-Türkiye pazarında turbo motorlarındaki yükseliş: Güvenilir yedek parçaya olan ihtiyaç sektör rakamlarına da yansıyor. Araştırma 2013 yılında Türkiye'de satılan yeni arabaların yüzde 77'sinde turbo motorların olduğunu ortaya çıkarıyor. Bu oran 2014'ün ilk çeyreğinde yüzde 67'lik turbo dizel satışlarının da etkisiyle yüzde 82'ye ulaşmış durumda.

-Küresel pazarda turbo teknolojideki büyüme: Honeywell dünya genelindeki turboşarj kullanımının 2018'e kadar yüzde 7'lik bir büyümeyle yüzde 38'e ulaşacağını öngörüyor.

DE VALON: UCUZ TAKLİT PARÇALARLA TASARRUF KISA SÜRELİ OLUYOR
Honeywell Turbo Technologies'in Bağımsız Satış Sonrası Piyasası Global Yöneticisi Clement de Valon, ucuz taklit parçaları satın almanın ilk başta maliyet açısından daha karlı gibi görünse de, pek çok durumda bu tasarruf kısa süreli olduğunu vurguladı. Tüketicinin daha düşük kalitede, taklit parçalar satın alarak girdiği riskin sürüp giden tamirlere, yakıt ekonomisi kaybına ve en önemlisi de kazalara yol açabilecek güvenlik sorunlarına neden olabildiğine dikkat çeken Valon, "Tüm bu faktörler müşteriye olan maliyetin önemli miktarda artmasına yol açıyor, ancak ilk adımda orijinal bir parçaya gerekli yatırımı yapmak daha fazla tasarruf edilmesini sağlıyor" dedi.

'ÜRÜNLERİMİZİN GÜVENİLİRLİĞİNİ ÇOK CİDDİYE ALIYORUZ'
De Valon, tüm Türkiye'de Garrett® Yetkili Merkezleri'ni hizmete açmaya başladıklarını belirterek şunları kaydetti: "Biz ürünlerimizin güvenilirliğini çok ciddiye alıyoruz ve taklit otomotiv parçalarının, kamu güvenliğini riske atacak şekilde kolaylıkla bulunabilmesinden endişe duyuyoruz. Yetkili merkezlerimizle gerçek ve yüksek kaliteli ürünlerimizin tüm Türkiye'de tüm mekanik teknisyenlerce kolayca erişilmesini sağlayarak taklit yedek parça sorununa çözüm bulma konusunda ilk adımı attığımıza inanıyoruz."

DOÇENT DR. SÖNMEZ: İMİTASYON OTOMOBİL YEDEK PARÇALARINDA PEK ÇOK TEHLİKE BULUNUYOR
Araştırmanın sonuçlarını değerlendiren İstanbul Teknik Üniversitesi Metalürji Bölümü'nden Doçent Dr. Şeref Sönmez, İmitasyon otomobil yedek parçalarında araçlar, sürücüler ve yolcular için pek çok tehlike bulunduğunu vurguladı.

Taklit ürünlerin standardizasyonu konusunda hiçbir prosedürün mevcut olmadığını belirten Sönmez, "Uygun malzemelerin seçilip seçilmediğine dair hiçbir kontrol yapılmıyor. Buna ek olarak, üretim yöntemleri de çoğunlukla mevzuatlara uygun yürütülmüyor. Bu durum güvenlik risklerine yol açabiliyor" dedi. ANKA

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Translate